سهم شهروندان فیروزکوهی در نظافت سیمای شهر تقریباً روزانه 200 تومان است

شهردار فیروزکوه گفت : شهرداری با دریافت 600 هزار ریال عوارض ساختمانی در طول یک سال روزانه تقریباً 200 تومان از هر ساختمان بابت جمع آوری زباله و نظافت سیمای شهر هزینه دریافت می کند .

مهندس پرج در گفت و گو با روابط عمومی شهرداری فیروزکوه گفت : با بیان اینکه پرداخت قبوض عوارض سالیانه ساختمانی گامی موثر در جهت تحکیم زیرساخت های شهر فیروزکوه است اظهار داشت : بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر فیروزکوه و به منظور جلوگیری از انباشت بدهی شهروندان بابت عوارض شهرداری ، قبوض عوارض ساختمانی که توسط شهروندان در فرآیند نقل و انتقال باید تسویه می شد به صورت قبوض عوارض سالیانه ساختمان محاسبه و اخذ می شود .

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها به عنوان نهادهاییمردم نهاد ، خودگردان و درآمد زا اصلی ترین مجری امورات جاریه هر شهر محسوب می شوند بیان کرد : عمده درآمد این نهاد از محل دریافت عوارض ساختمانی و صدور پروانه احداث بناست .

شهردار فیروزکوه با اشاره به اینکه عوارض حاصل شده باید در راستای رفاه حال شهروندان و ارائه خدمات به آنان هزینه شود خاطرنشان کرد : این خدمات شامل ایجاد مراکز تفریحی ، فرهنگی ، زیباسازی و نظافت فضای شهر برای حصول آرامش روانی شهروندان است .

پرج عنوان کرد : در دوره چهارم شورای اسلامی شهر فیروزکوه و با اتخاذ تصمیمی مناسب برای تأمین منابع شهرداری برای پیشبرد اهداف شهری در این شهر مصوب شده است تا عوارض ساختمانی که هر شهروند مکلف به پرداخت قانونی آن است ؛ به جای اینکه در زمان بندی غیرمدون و در هنگام نقل و انتقال مالک پرداخت شود به منظور تأمین منابع شهرداری و یا رویکرد شهروند محوری و کاهش بدهی و اجرای قانون ، در ابتدای هرسال از سوی شهروندان پرداخت شود .

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها خدمات بسیاری را به شهروندان هر شهر ارائه می دهند که هزینه سرانه این خدمات بسیار بیشتر از عوارض سالانه ای است که از مالکان هریک از منازل مسکونی ، تجاری ، اداری یا خدماتی اخذ می شود خاطرنشان کرد : نظافت سطح شهر و جمع آوری زباله ها از سوی نیروهای خدماتی شهری یکی از وظایف شهرداری ها و درواقع بیانگر خدمات این نهاد در شهر است .

شهردار فیروزکوه با تأکید بر اینکه قبوض صادر شده برای دریافت عوارض سالیانه از ساختمان های سطح شهر بر حسب متراژ بنای هرواحد محاسبه شده است گفت : از مجموع قبوض عوارض صادر شده به طور میانگین سهم هر ساختمان در طول یک سال مبلغی حدود 600 هزار ریال است .

مهندس پرج با اشاره به اینکه این مبلغ به معنی پرداخت عوارض روزانه تقریباً 2000 ریالی از سوی شهروندان است خاطرنشان کرد : فقط می توان این گونه بیان داشت که شهرداری روزانه 200 تومان از هر ساختمان بابت جمع آوری زباله و نظافت سیمای شهر هزینه دریافت می کند و دیگر خدامت ارائه شده از سوی شهرداری مانند ایجاد فضای سبز ، کاشت درخت و نگهداری آن ، ایجاد بوستان و مراکز تفریحی و مواردی از این دست با استفاده از منابع درآمدی خود شهرداری ها تأمین هزینه می شود .

شهردار فیروزکوه با اشاره به اینکه اجرای اخذ عوارض سالانه از شهروندان گامی در راستای توسعه خدمات شهری به آنان و به سود خود و شهروندان از نظر مبالغ پرداختی بابت عوارض است ، بیان کرد با اجرای این طرح شهروندان هزینه سنگینی که شاید به چندین میلیون تومان نیز در طول چند سال متوالی برسد را به صورت تقسیطی در هر سال پرداخت می کند .

پرج در پایان اضافه کرد : از سوی دیگر نیز با تأمین منابع مالی شهرداری فیروزکوه ، قدرت مانور این مجموعه برای تأمین امکانات رفاهی و پیش برد طرح و پروژه های پیشرو بیشتر می شود .

 

 

« شهرداری فیروزکوه نهاد خدمت ، نماد توسعه »

اخبار قبلی
پیام تبریک مهندس پرج شهردار فیروزکوه به مناسبت آغاز هفته بسیج
اخبار بعدی
پیام تسلیت مهندس پرج شهردار فیروزکوه به مناسبت وفات پیامبر نور و رحمت حضرت محمد مصطفی «ص»و امام حسن مجتبی «ع»
فهرست